Świeta Bożego Narodzenia zbliżją się wielkimi krokami. Pomimo, że za oknem pogoda często nie jest bajkowa, to jednak jest to czas w roku, który możemy uznać za „wyjątkowy”. To okres, który szczególnie uwielbiaja najmłodsi. Właśnie wtedy bowiem świetujemy uroczystość ku czci świętego Mikołaja, biskupa Miry.  Już od średniowiecza w wigilię tego dnia, święty Mikołaj (a właściwie osoba przebrana za niego) przynosiła dzieciom prezenty. Do dnia dzisiejszego, nocą podkłada się dzieciom drobne upominki, małe zabawki, a przede wszystkim słodycze. Tak naprawdę esencją całej tej „mistycznej” atmosfery jest dzień 24 grudnia. Wigilia – dzień absolutnie wyjątkowy i „magiczny”. W domu pojawia się choinka - symbol nowo narodzonego Jezusa, nasz dom zmienia się w piękny „pałac” - ozdobiony świątecznymi ozdobami w postaci stroików, wieńców i łańcuchów, a na stole „lądują” świąteczne (postne) potrawy. Ten raz w roku rodzina ma okazje spotkać się razem i świętować to szczególne wydarzenie, ciesząc się swoim towarzystwem i wspólnie śpiewając kolędy.

Niemal tradycją stało się, że w naszym muzeum organizowanie są coroczne warsztaty bożonarodzeniowe dla uczniów z naszego regionu. W bieżącym roku jako pierwsza odwiedziła nas młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Krośniewicach. Uczniowie klasy Va mieli okazję własnoręcznie wykonywać świąteczny stroik, oraz papierowe choinki ozdobione wełnianymi łańcuchami. Zaangażowanie w wykonywaną parce było ogromne, dlatego na koniec zajęć powstało kilkanaście wyjątkowych dzieł. Mamy nadzieję, że staną się one istotnym elementem świątecznej domowej dekoracji i zachęcą do wykonania innych samodzielnych prostych ozdób, które wzbogacą świąteczną aranżację.

1A

2A