czaplinski_czeslawPodczas zbliżającego się X Ogólnopolskiego Święta Kolekcjonerów (4 czerwca 2011 r.), odbędzie się wernisaż wystawy znanego polskiego fotografika – Czesława Czaplińskiego. Na wystawie zatytułowanej „Artyści” zaprezentowanych zostanie 50 portretów wybitnych Polaków, m.in.: Magdaleny Abakanowicz – rzeźbiarki, Katarzyny Figury – aktorki, Janusza Głowackiego – pisarza, Adama Hanuszkiewicza – reżysera i aktora, Czesława Niemena – piosenkarza, Jerzego Nowosielskiego – malarza, Krzysztofa Pendereckiego – kompozytora, Tomasza Stańki – muzyka jazzowego.

Czesław Czapliński jest fotografikiem, dziennikarzem i dokumentalistą. Urodził się w 1953 r. w Łodzi. Od 1979 r. mieszka w Nowym Jorku i Warszawie. Jest autorem i współautorem 30 albumów i książek, m.in.: Saga rodu Styków (1989), Pasje Jerzego Kosińskiego (1993), Moja historia, czyli jak fotografowałem króla (1999), Nowy Jork – Przed i po 11 września 2001 (2002), Michael Jackson (2009). W swojej karierze uwieczniał na kliszy fotograficznej najbardziej znane osobistości ze świata kultury, polityki, biznesu, sportu; jak choćby: Muhammad Ali, Catherine Deneuve, Placido Domingo, Michael Jackson, Roger Moore, Richard Nixon, Paloma Picasso, Roman Polański. Zdjęcia ukazywały się w znanych na całym świecie czasopismach: The New York Times, Time, Vanity Fair, The Washington Post, Newsweek oraz w prasie rodzimej: Twój Styl, Viva, Rzeczpospolita. Czesław Czapliński znany jest również, jako autor kilkuset artykułów publikowanych „za oceanem” i w Polsce. Dorobek artystyczny polskiego fotografika prezentowany był na ponad 100 wystawach: w kraju – Narodowa Galeria Sztuki Zachęta w Warszawie - 1989, 1991, Muzeum Sztuki w Łodzi – 1992, Muzeum Narodowe w Warszawie - 1995, 2002, 2007, Muzeum Mazowieckie w Płocku - 2002, 2006, 2008, 2010, oraz zagranicą – Nowy Jork - 1981, 2002, 2003, 2010, Chicago - 1998, Nicea - 2000, Moskwa - 1997, Londyn - 2003, Monachium - 2010. O twórczości artysty opowiada kilka filmów, m.in. Wernisaż, Twarzą w twarz, Czarne i białe w kolorze. Sam fotografik jest również autorem kilku filmów dokumentalnych. Razem z Krzysztofem Strykierem zrealizował film o Janie Nowaku-Jeziorańskim, pt. Kolekcjoner (zostanie on zaprezentowany gościom X OŚK). Prace Czesława Czaplińskiego znajdują się w Bibliotece Kongresu Stanów Zjednoczonych w Waszyngtonie, Nowojorskiej Bibliotece Publicznej, Muzeum Narodowym w Warszawie i Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Bibliotece Narodowej w Warszawie oraz w kolekcjach prywatnych. W uznaniu dla twórczości artysta został uhonorowany licznymi odznaczeniami, wśród których znajdują się Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Złoty Medal Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego, Pierścień „Honorowej Nagrody Hetmana Kolekcjonerów Polskich Jerzego Dunin-Borkowskiego” (2005), Złoty Medal „Za Fotograficzną Twórczość” Fotoklub RP.

Wystawa „Artyści” będzie prezentowana w Muzeum do końca czerwca b.r. Zapraszamy wszystkich do jej zwiedzania, a przy okazji można zapoznać się ze wspaniałym dorobkiem kolekcjonerskim Jerzego Dunin-Borkowskiego.

abakanowicz_magdalena               glowacki_janusz                  kapuscinski_ryszard

andrycz_nina         lutoslawski_witold            milosz_czeslaw          wajda_andrzej

Informacje o wystawie również tutaj.