sala_portretowa_03

Warsztat Antoine`a Pesne`a, Portret Stanisława Leszczyńskiego, ok. 1736 r., płótno, olej

Zmniejszona do popiersia warsztatowa replika reprezentacyjnego portretu Stanisława Leszczyńskiego, namalowanego przez Antoine Pesne'a w 1736 r., znajdującego się w zbiorach zamku w Charlottenburgu. Obraz powstał w typowym stylu barokowego portretu majestatycznego. Na ciemnym tle jaśnieje blaskiem oblicze portretowanego o doskonale oddanej karnacji skóry. Twarz otoczona puklami długiej, białej peruki, spływającej na plecy modela, spiętej błękitną kokardą, pełna jest monarszego dostojeństwa, złagodzonego pewną „dobrodusznością” uzyskaną przez łagodny uśmiech karminowo zaznaczonych ust. Spod lekko uniesionych brwi spoglądają oczy o nieco smutnym wyrazie człowieka niepewnego swojej przyszłości. Na ramionach władca ma zarzucony płaszcz podbity gronostajami, utrzymany  w tonacji ciemnoniebieskiej, z wyszytym na lewym ramieniu Orderem Świętego Ducha i spięty diamentową klamrą. Na płaszczu wyhaftowane są dwa polskie orły. Pod płaszczem ukryty jest pancerz przepasany niebieską wstęgą orderową Orderu Świętego Ducha.

Antoine Pesne (1683 – 1757 r.), francuski malarz i rysownik okresu rokoka. Studiował w Rzymie, Neapolu i Wenecji; tworzył przede wszystkim w Berlinie. Był nadwornym malarzem królów pruskich. Znany głównie jako portrecista, lecz tworzył również sceny rodzajowe, mitologiczne, historyczne. Jest także autorem malowideł naściennych na zamkach Rheinberg, Charlottentburg i Sanssouci.

Styl Antoine`a Pesne`a rozpoznawalny jest przede wszystkim w sposobie „porcelanowego” kształtowania rysów i karnacji twarzy, w umiejętnym oddaniu wzroku modela skupionego na widzu, któremu towarzyszy charakterystyczny błysk jakby szklanych, a jednak bardzo żywych oczu oraz delikatnego uśmiechu.

Bibliografia:

- E. Łomnicka-Żakowska, Graficzne portrety Augusta II i Augusta III Wettinów w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Warszawa 1997

- Stanisław Leszczyński, król Polski księciem Lotaryngii: wystawa w Zamku Królewskim w Warszawie : 25 kwietnia-10 lipca 2005 roku, Warszawa 2005