W dniu wczorajszym w Muzeum im. J. Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach odbyła się 31. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa. Jej hasło brzmiało „Żywe dziedzictwo - tradycje od pokoleń”. W związku z tym na tematy przewodnie wybraliśmy kawę oraz muzykę.

Przybyłych gości powitała Dyrektor Ksenia Stasiak. Następnie odbyła się prelekcja, dotycząca historii napoju z drzewa kawowego oraz różnych sposobów jego przygotowywania i podawania. Wystąpienie to, uzupełnione prezentacją zdjęciową, dotyczącą również naczyń i serwisów kawowych na przestrzeni stuleci, przygotował pracownik merytoryczny naszego Muzeum - Ryszard Rau. Temat kawy kontynuowany był również poprzez prezentowaną wystawę planszową, zatytułowaną "Mała czarna w filiżance…". Uczestnicy spotkania mieli również możliwość posmakowania różnych gatunków tego szlachetnego trunku, a także słodkich wypieków z Piekarni w Krośniewicach. Degustacji towarzyszyła muzyka poważna, odtwarzana z płyt winylowych. Była ona połączona ze wspomnieniami o różnych wykonawcach, które poprowadził inny pracownik - Krzysztof Optołowicz.

Wszystkim przybyłym Gościom oraz Piekarni i Cukierni Jeziorscy w Krośniewicach serdecznie dziękujemy, z nadzieją na kolejne spotkania.

IMG 4606IMG 4612IMG 4632