W dniu 26 kwietnia b.r. w naszym Muzeum, w ramach upamiętnienia 80. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim, przypomnieliśmy o tym zrywie wyzwoleńczym. Wybuchł on 19 kwietnia 1943 r. na wieść o niemieckich zamiarach likwidacji stołecznej dzielnicy żydowskiej i wymordowania zamieszkującej ją ludności. Dlatego też uchwałą Senatu RP rok 2023 jest poświęcony pamięci Bohaterek i Bohaterów Getta Warszawskiego.

We wspomnianych obchodach wziął udział kierownik Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem Oddział Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie Bartłomiej Grzanka. Wygłosił on prelekcję, zatytułowaną "Niemiecki obóz zagłady w Chełmnie nad Nerem w czasie deportacji w 1942 r.".

Swoje wystąpienie ubogacił pokazem zdjęć archiwalnych, związanych z tematem. Następnie zabrała głos Bożena Gajewska, regionalistka, zarazem liderka dialogu polsko-żydowskiego. Na koniec dyrektor Muzeum Ksenia Stasiak dokonała prezentacji tablicy, pochodzącej z wystawy "Przesiedleni. Czternaście historii z warszawskiego getta", a przygotowanej przez Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma z okazji upamietniającego ofiary akcji deportacyjnej warszawskiego getta Marszu Pamięci 22 lipca 1942 r. Przedstawiono na niej losy nieznanej z imienia i nazwiska żydowskiej mieszkanki Krośniewic, która w czasie okupacji niemieckiej przy pomocy Polaków uciekła z miejscowego getta, a także jedyne znane stamtąd zdjęcie. W spotkaniu wzięła udział młodzież z Liceum Ogólnokształcącego, Szkoły Podstawowej Nr 1 w Krośniewicach  wraz z opiekunam oraz osoby prywatne.

IMG 4154 KopiaIMG 4163 KopiaIMG 4196IMG 4211 Kopia