Mamy zaszczyt poinformować, że w dniach 16 i 17 lutego, w Muzeum im. J. Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach miały miejsce powiatowe uroczystości, związane ze 160. rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego. Organizatorem przedsięwzięcia było Starostwo Powiatowe w Kutnie.

Obchody odbyły się w ramach przedsięwzięcia "Powstanie Styczniowe 1863 w Powiecie Kutnowskim". Swoją obecnością zaszczycił nas przedstawiciel władz państwowych, Senator RP Przemysław Błaszczyk. Reprezentację samorządu powiatu kutnowskiego stanowili: Starosta Kutnowski Daniel Kowalik, Członek Zarządu Tomasz Walczewski, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Tomasz Marciniak oraz Radny Marek Drabik.

W pierwszym dniu zaprezentowane zostały dwie prelekcje: pierwsza p.t. "Kutno i Powiat w Powstaniu Styczniowym", którą wygłosił p. dr Piotr Stasiak. Badacz ten przedstawił prezentację multimedialną na temat udziału mieszkańców regionu kutnowskiego we wspomnianym Powstaniu. Następnie głos zabrał p. Marek Drabik, który wystąpił w stylizowanym stroju, noszonym przez powstańców. Prelegent opowiedział i zaprezentował rodzaje broni oraz taktykę walki Polaków z rosyjskim zaborcą sprzed 160 lat. Następnie odbył się koncert pieśni i piosenek patriotycznych w wykonaniu dzieci i młodzieży z  Młodzieżowego Domu Kultury w Kutnie. Mogliśmy usłyszeć między innymi utwory "O mój rozmarynie" czy "Czerwone maki". Młodzi wykonawcy zostali uhonorowani gromkimi brawami oraz upominkami, przygotowanymi przez Starostwo Powiatowe w Kutnie. Mogliśmy również skosztować pysznych pączków z racji tłustego czwartku.

Następnego dnia odbył się Powiatowy Test Wiedzy o Powstaniu Styczniowym 1863-1864. Wzięli w nim udział uczniowie szkół średnich z Kutna oraz Żychlina. Po zakończeniu zmagań konkursowych, dyplomy i nagrody poszczególnym drużynom wręczyli Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego Zbigniew Linkowski, Członek Zarządu Powiatu Kutnowskiego Tomasz Walczewski, Radny Marek Drabik, Dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Kutnie Barbara Łącka oraz Dyrektor Muzeum Ksenia Stasiak.

IMG 3546 Kopia

IMG 3554 Kopia