W bieżącym roku świętujemy jubileusz  25-lecia Nocy Muzeów. Pierwsza edycja miała miejsce w styczniu 1997 w Berlinie. Z powodu jej dużego powodzenia zaczęły powstawać podobne imprezy w innych miastach. Jest to wydarzenie nietypowe, bowiem w ten jeden dzień/noc muzea, galerie, archiwa i inne instytucje kultury prezentują swoje najciekawsze zbiory, umożliwiają zwiedzanie do późnych  godzin nocnych. Nadaje to tym spotkaniom  specyficznego klimatu i wprowadza atmosferę niemalże magiczną.  Bardzo często  zwiedzaniu towarzyszą również specjalnie przygotowywane przez organizatorów dodatkowe działania takie jak: wystawy czasowe, prelekcje, koncerty, warsztaty tematyczne, projekcje filmów. W tym roku obchodzimy 200. rocznicę śmierci J. Wybickiego i 95. rocznicę ustanowienia „Pieśni Legionów” hymnem narodowym. Stąd też prezentujemy wystawę o tej tematyce.

Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego  od wielu lat bierze udział w polskiej edycji Nocy Muzeów, co będzie miało miejsce również w tym roku. Inauguracja nastąpi o godzinie 17.00, a rozpocznie ją wykład  Pana Jakuba Seldera  z Warszawy, autora książki „Od Gomolińskich do Rembielińskich”, w którym to przedstawi temat obu rodzin w oparciu o akty stanu cywilnego i inne materiały źródłowe. Oprócz tradycyjnego zwiedzania z przewodnikiem ekspozycji stałych  o godzinie 18.00 i 19.30, przygotowaliśmy dla naszych gości kilka niespodzianek. O godzinie 20.00 planujemy pokaz filmów o gen. Władysławie Andersie i niedźwiadku Wojtku z okazji 130. rocznicy urodzin generała. W międzyczasie,  dla najmłodszych (ale nie tylko) zaplanowaliśmy m.in.: warsztaty plastyczne, pokaz dawnych bajek na starym projektorze, oraz konkursy z niespodzianką. Dodatkowo na dziedzińcu muzealnym  można będzie zagrać w „bule” - grę bardzo popularną w zachodniej Europie już w XIX w. (szczególnie we Francji), ale zyskującą coraz większą popularność również w naszym kraju. Muzeum można będzie zwiedzać do godziny 21.00. Serdecznie zapraszamy.

Noc w muzeum na stronę