Było największym i najdłużej trwającym polskim powstaniem narodowym, spotkało się z poparciem międzynarodowej opinii publicznej. Miało charakter wojny partyzanckiej, w której stoczono ok. 1200 bitew i potyczek. Przez oddziały powstania styczniowego przewinęło się około 200 000 osób, zarówno z rodzin szlacheckich, jak też w mniejszym stopniu z chłopstwa i mieszczaństwa. W niektórych rejonach ziem zabranych, np. na Żmudzi i rozrzuconych ośrodkach na Białorusi i w Inflantach Polskich zryw przybrał charakter masowy.

Mimo początkowych sukcesów zakończyło się przegraną powstańców, z których kilkadziesiąt tysięcy poległo w walkach, blisko 1 tys. stracono, ok. 38 tys. skazano na katorgę lub zesłanie na Syberię, a ok. 10 tys. wyemigrowało. Wojska rosyjskie pacyfikowały powstanie z dużą determinacją i okrucieństwem. Miejscowości, które udzieliły schronienia powstańcom, były palone, zdarzały się również przypadki rzezi ludności cywilnej. Niszczono dobra kultury, np. spalono archiwum Ordynacji Zamojskiej w Zwierzyńcu. Wilno zostało spacyfikowane przez oddziały Murawjowa Wieszatiela, na Litwie zginęło 10 tys. szlachty polskiej na ogólną liczbę 40 tys.

Przedstawiamy pamiątki związane z powstaniem styczniowym. Zgromadzone w naszym muzeum. ŁJ.

Fotografia młodego powstańca

Szymon Trojanowski fotografia powstanca styczniowego z krośniewic

Szymon Trojanowski (06.10.1839 - 07.04.1930) - urodzony i zmarły w Krośniewicach podporucznik weteran, uczestnik powstania styczniowego, ojciec gen. Mieczysława Trojanowskiego.

Rękopis wiersz Modlitwa Polki

Rękopis wiersza "Modlitwa Polki"

Pocztówka obrona wsi

Pocztówka "Obrona wsi"