15 sierpnia obchodzone są aż dwa święta. Jednym z nich jest święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwane potocznie świętem Matki Boskiej Zielnej. Ma ono na celu upamiętnienie wzięcia ciała Maryi wraz z duszą do nieba po jej ziemskiej śmierci. Drugą uroczystością jest święto Wojska Polskiego, upamiętniające zwycięstwo Polaków w bitwie warszawskiej w 1920 roku, zwanej Cudem nad Wisłą.

Przypominamy również, że w tym dniu przypada 252.rocznica urodzin Cesarza Francuzów - Napoleona.W bieżącym roku obchodzona jest także 200.rocznica Jego śmierci. Z tej okazji w naszym muzeum jeszcze można obejrzeć wystawę czasową poświeconą tej postaci ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Kutnie (z kolekcji drA. Nieuwaznego) oraz zbiorów własnych naszej instytucji. Zachecamy, aby w najbliższy weekend korzystając z wielu atrakcji kulturalnych w naszej okolicy, wygospodarować czas na odwiedzenie również muzeum, oddając się tym "duchowym doznaniom".

Napoleon Bonaparte przyszedł na świat w rodzinie szlacheckiej 15 sierpnia 1769 r. Miejscem jego narodzin było położone na Korsyce miasto Ajaccio. Bardzo wcześnie, bo w wieku 10 lat rozpoczął naukę   w szkołach wojskowych, by jako 17-latek zostać podporucznikiem. W czasie rewolucji francuskiej walczył po stronie wojsk republikańskich. W 1793 r. przyczynił się do zdobycia przez nich Tulonu, za co został mianowany generałem. W kolejnych latach przyczynił się on do licznych zwycięstw w wojnach Francji z Austrią  i Wielką Brytanią, dzięki czemu zyskał duży autorytet. Umożliwiło mu to przeprowadzenie w 1799 r. zamachu stanu. W wyniku tego objął w Republice Francuskiej władzę dyktatorską, przyjmując tytuł  I Konsula. Pomimo zorganizowanego przez rojalistów nieudanego zamachu na jego życie w 1800 r., Bonaparte umacniał swą władzę. Apogeum tego była jego koronacja w 1804 r. na cesarza Francuzów. Chwale nowego władcy miały służyć liczne dzieła sztuki, w tym przedstawiona na jednej ze zgromadzonych na wystawie grafik Kolumna Napoleona. Została ona wzniesiona w Paryżu z przetopionych armat, zdobytych w bitwie z wojskami austriackimi i rosyjskimi pod Austerlitz w 1805 r. Osłabienie pozycji Bonapartego przyniosła przegrana wojsk francuskich w Rosji w 1812 r. Kolejne klęski, w tym największa w bitwie pod Lipskiem w październiku 1813 r. doprowadziły do abdykacji cesarza Francuzów w 1814 r., którego zwycięzcy zesłali na położoną na Morzu Śródziemnym wyspę Elbę. W następnym roku uciekł z wyspy, obejmując po raz kolejny rządy we Francji. Jednak wierne mu oddziały zostały pokonane przez Brytyjczyków i Prusaków w bitwie pod Waterloo w Belgii. W wyniku tej klęski kolejny raz abdykował i oddał się w ręce Anglików, którzy uwięzili go na Wyspie Świętej Heleny, znajdującej się na południowym Atlantyku. Tam zmarł 5 maja 1821 r.  W 1840 r. ciało Napoleona sprowadzono do Francji i pochowano w Paryżu.

Fotografia Kolumna Napoleona ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Kutnie

IMG 20210812 115931