Maj jest tradycyjnie uznawany za najpiękniejszy miesiąc w roku. To właśnie wtedy kwitną w sadach jabłonie, grusze czy wiśnie. Do lasów przyciąga spragnionych wytchnienia turystów świeża zieleń, a także wonne kwiaty konwalii, kokoryczki czy fiołka. W parkach i na skwerach wprawdzie przekwitają już forsycje, ale nasze oczy raduje niepowtarzalny urok liliowych i białych kwiatów bzu. Przydomowe ogródki zdobią różnokolorowe tulipany i urzekające swoją prostotą błękitne niezapominajki. Pola uprawne, na których latem wzejdą złociste kłosy żyta i pszenicy, lśnią w słońcu kwitnącym rzepakiem.

Wiosenna przyroda stanowi inspirację dla niezliczonej ilości artystów. W zbiorach naszego muzeum znajduje się przedstawiająca kwitnące jabłonie litografia autorstwa Leona Wyczółkowskiego (1852-1936). Pochodzi ona z 1933 r. i nosi tytuł "Drzewa".

20210523 141811

Przedstawiony rysunek powstał u schyłku życia wybitnego polskiego malarza. W okresie tym Wyczółkowski mieszkał i tworzył w położonej niedaleko Bydgoszczy wsi o nazwie Gościeradz. Dlatego należy przypuszczać, że prezentowana litografia przedstawia jeden z tamtejszych sadów.