Wczoraj, tj. 13 grudnia, minęła 39. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Ten dzień w 1981 r. przypadł, podobnie jak i w bieżącym roku, w niedzielę. Rządzące wówczas Polską władze komunistyczne wprowadziły celem rozprawy z powstałym rok wcześniej ruchem "Solidarność" ograniczenia swobód obywatelskich i militaryzację kraju. W związku z tym ograniczono między innymi możliwość wychodzenia z domu, wprowadzając tak zwaną godzinę milicyjną (od 22:00 do 6:00 rano), uniemożliwiono poruszanie sie obywatelom po terytorium całego kraju, na ulicach i drogach wprowadzono partole wojskowe, a spikerzy prowadzący "Dziennik Telewizyjny" założyli mundury. Krwawo rozprawiono się ze stajkującymi górnikami z katowickiej kopalni "Wujek". Stan wojenny został zniesiony 22 lipca 1983 r.

W przyszłym roku będziemy obchodzić 40. rocznicę tego wydarzenia, stąd też nasze Muzeum planuje przygotowanie wystawy czasowej .