Zapraszamy wszystkich Państwa
do obejrzenia wystawy czasowej z okazji 100.rocznicy odzyskania Niepodległości. “NIEPODLEGŁA 1918-2018” Można na niej obejrzeć unikatowe eksponaty z kolekcji Jerzego Dunin-Borkowskiego. Część z nich czekała na taką okazję kilkanaście lat. Wystawione zostały m. in: dagerotyp portretu Adama Mickiewicza z 1853 r., rękopis mowy ks. Mikulskiego wygłoszonej przy grobie pięciu poległych podczas ich pogrzebu w marcu 1861 r., emblematy i epolety dowódców powstań narodowych,dokumenty dotyczące nadania tytułu barona cesarstwa Francji Janowi Kozietulskiemu czy praca naukowa – atlas poświęcony mózgowi Józefa Piłsudskiego. Można także zobaczyć wyjątkowe obiekty z ekspozycji stałej m.in: maskę pośmiertną Marszałka, szablę typu “Madonna” która spoczywała na trumnie T.Kościuszki podczas uroczystości pogrzebowych na Wawelu, dwustronny ryngraf wielki -ołtarzyk polowy z okresu konfederacji barskiej czy pamiątki związane z Legionami Polskimi Piłsudskiego. Wśród dokumentów są także materiały z lat 1916-17 dotyczące Krośniewic - pozyskane z Centralnego Archiwum Wojskowego w Rembertowie.
Wystawa jest również częścią ekspozycji przygotowywanej z okazji zbliżającego się 40-lecia naszego Muzeum.
Jeszce raz serdecznie wszystkich zapraszamy.

niepodległa1

niepodległa2