18 Listopada 2016 roku w budynku muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego miało miejsce niezwykłe spotkanie z historykiem Sławomirem Koprem pisarzem, autorem książek historycznych, publicystą i ekspertem historycznym. Spotkanie zorganizowane przez panią kierownik biblioteki publicznej w Krośniewicach Małgorzatę Smolczewską-Gałka oraz Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego, w Krośniewicach.

Sławomir Koper urodził się 21 listopada 1963 roku w Warszawie i jest absolwentem Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Współpracował z miesięcznikiem „Uważam Rze • Historia”, felietonista tygodnika „Do Rzeczy”, publikuje w miesięcznikach „Historia Do Rzeczy”, „Mówią Wieki, „Życie na Gorąco – Retro”, „Poznaj Świat”, oraz „Wojsko i Technika. Historia”, dwumiesięczniku „Największe Afery” wydawanym przez tygodnik „Do Rzeczy” i „Historię Do Rzeczy”, a także na portalach wp.pl. Historia i kobieta.interia.pl. W 2013 roku w listopadzie został odznaczony przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego "Srebrnym Krzyżem Zasługi" za popularyzację historii w społeczeństwie. a w listopadzie 2015 odznaką "Zasłużony dla Kultury Polskiej" nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W swoich książkach autor przedstawia historię głównie poprzez fakty mało znane, zapomniane lub pomijane w innych monografiach. Prezentuje ważne i znane, ale także nieco już zapomniane postacie w kontekście życia prywatnego i codziennego oraz obyczajowości charakterystycznej dla danej epoki. Wychodzi z założenia, „że życie prywatne, z jego wszystkimi składnikami jest istotną częścią biografii każdego człowieka. A polityk czy artysta ukazany w szlafroku i kapciach zyskuje tylko na autentyczności”.

Spotkanie zaplanowano na godzinę 17 jednak ze względu na korki w mieście Łódź pan Sławomir nie znacznie się spóźnił. W trakcie trwającego ponad półtorej godziny spotkania pisarz wspominał o swoich trudnych początkach, kiedy to pierwsze teksty pisał do przysłowiowej szuflady unikając ich publikacji. Wydaję się to niezrozumiałe, ponieważ pan Sławomir Koper uchodzi za jednego z najbardziej poczytnych pisarzy historycznych w Polsce. W samych latach 2009-2012, sprzedano około 430 tysięcy jego książek. Wydaje się, iż dar pisania był z autorem od zawsze, nic bardziej mylnego sam autor zdradził nam, iż musiał on włożyć wiele pracy w ukształtowanie swojego unikalnego charakteru.

Na koniec prelekcji zadawano wiele pytań i część z nich zrodziła dyskusję, która była następnie kontynuowana w trakcie przerwy na kawę i herbatę. Oczywiście nie mogło zabraknąć tradycyjnego podpisywania książek i rozdawania autografów. W księdze pamiątkowej muzeum pozostawił po sobie krótki wpis oraz duży autograf jako pamiątka jego wizyty i prelekcji w murach muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego.

Podsumowując spotkanie trwało około dwóch godzin i zebrało ponad 40 osób.

1kopr 2kopr 3kopr 4kopr 5kopr 6kopr