1

Dnia 20-21 września w ramach Europejskiego Dnia Dziedzictwa, Muzeum im. Jerzego Dunin – Borkowskiego, Łódzki Dom Kultury Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Krośniewicach i Towarzystwo Przyjaciół Kolejki Dojazdowej w Krośniewicach, OSP Krośniewice, Miasto Krośniewice, Szkoła Podstawowa nr 1 w Krośniewicach, Szkoła Podstawowa im. Gen. Wł. Andersa w Nowem, Zespół Szkół nr 1 w Krośniewicach, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej, zorganizowały w Muzeum im. Jerzego Dunin Borkowskiego w Krośniewicach i na stacji PKP Kolejki Dojazdowej w Krośniewicach wystawę z okazji 100. rocznicy budowy Krośniewickiej Kolei Dojazdowej na Kujawach i Ziemi Łódzkiej. Inicjatywa ta powstała dzięki projektowi Współorganizacji Projektów Kulturalnych na terenie województwa Łódzkiego, z którego otrzymaliśmy środki na zorganizowanie 100-letniej rocznicy Kolejki Dojazdowej.

W muzeum można było zobaczyć i zapoznać z historią Kolejki Dojazdowej. Zobaczyć można było starą kasę biletową, sejf, dokumenty byłych pracowników czy ich osobiste zdjęcia, natomiast w stacji PKP można było dotknąć tej że historii. Na torach były wystawione drezyny, którymi można było się przejechać, cały tabor z lokomotywą  Px 48, lokomotywa Lxd2 – Rumun, pojazdy Mbxd1 i Mbxd2 – Łajka, wagony Bxhpi – 1Aw, Bxhpi – 3Aw i wagony towarowe. Umożliwiono wejście do każdego wagonu i poczuć się tak jak pasażerowie za czasów funkcjonowania Kolejki. Dla młodszego pokolenia odbywały się konkursy malarskie czy zawody dla starszych w przeciąganiu drezyny DOC.

W sobotę po zwiedzaniu muzeum oraz Kolejki, w Hali Sportowej wZespole Szkół nr 1 w Krośniewicach odbyły się uroczystości związane z Kolejką Dojazdową. Zostały rozdane nagrody za konkursy tematyczne - Fotograficzny i Plastyczny zorganizowany przez muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego oraz odbył się spektakl teatralno – muzyczny: Trzech pasażerów pociąg wiózł…, czyli rzecz o podróżach, rozstaniach i powrotach, wykonane przez uczniów ZS nr 1 oraz SP nr 1 w Krośniewicach pod nadzorem Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Krośniewicach.

W ciągu 2 dni w obchodach 100 rocznicy budowy Krośniewickiej Kolei Dojazdowej wzięło udział w Muzeum, GCSi R i na Kolejce ponad 2200 osób. Serdecznie dziękujemy za tak liczne przybycie i zainteresowanie.

2   3   5   6      8   9   11   12   13   14   15   16   17   18

19   20   21   22