kroniki wojenne06Dzięki zaangażowaniu Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej NORMANDIA 44 i Cezarego Walczaka park i pałac Rembielińskich w Krośniewicach zamienił się w ostatni weekend we francuskie miasteczko Saint-Georges-d`Elle. Miejscowość ta od 11 czerwca 1944 r. stała się miejscem zaciętych walk między wojskami alianckimi a niemieckimi, broniącymi Wzgórza 192, miejsca kluczowego dla tego rejonu. Jak czytamy na stronie internetowej grupy rekonstrukcyjnej: „tutaj napotkano 11 czerwca pierwszych niemieckich spadochroniarzy z 3. Dywizji Strzelców Spadochronowych, którzy stawili twardy opór na Wzgórzu 192, kluczowym celu na drodze do St. Lo, i w mieście Georges d’Elle. Cele przechodziły kilkukrotnie z rąk do rąk, walczono o każdy dom, a miasteczka zamieniły się w dymiące ruiny. Do 16 czerwca żołnierzom Dywizji udało się okrążyć cel, zajmując położone wokół niego wioski. Walki w tym rejonie należały do wyjątkowo ciężkich, ze względu na obecność wysokich nieraz na trzy metry żywopłotów, tzw. bocage, w których Niemcy potrafili doskonale się maskować (…) Dopiero po trzech tygodniach ciężkich walk, 11 lipca 1944 roku, po silnym ostrzale artyleryjskim i wsparciu lotniczym, w rozpoczętym o 5:45 natarciu, żołnierzom [2] Dywizji [Piechoty U.S. Army] udało się zdobyć cel, którego broniła do 26 lipca”.

kroniki wojenne20 kroniki wojenne22 kroniki wojenne23

W niezwykle realistyczny sposób rekonstruktorzy oddali klimat tamtych krwawych wydarzeń. Bitwie towarzyszyły silne wybuchy pirotechniczne, dodające wojennej grozy. Podobnie jak 70 lat temu walki zakończyły się przegraną Niemców. Lecz w odróżnieniu od tamtych chwil, zwieńczono je wspólną fotografią amerykańsko-niemiecką. Rekonstrukcja wojenna jest przede wszystkim żywą lekcją historii, mającą nam unaocznić dramatyczne chwile z przeszłości, a przez to być może skłonić do refleksji. Imprezie towarzyszyły również inne wydarzenia: złożenie kwiatów pod pomnikiem gen. W. Andersa, wystawa fotograficzna „Kroniki wojenne” w muzeum, prezentacja grup i sprzętu wojskowego, rewia mody lat czterdziestych, gra w baseball. W inscenizacji wzięło udział w sumie kilkanaście grup rekonstrukcyjnych, w tym m.in. GRH „NORMANDIA 44”, „Szyk”, 101 Airborne” i inne.

kroniki wojenne32 kroniki wojenne42 kroniki wojenne49

Organizatorem imprezy była:

Grupa Rekonstrukcji Historycznej NORMANDIA 44

oraz

Cezary Walczak – autor projektu „Kroniki Wojenne” (organizator „Odysei Historycznej”)

we współpracy z

Urzędem Miejskim w Krośniewicach

Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach

Więcej zdjęć na naszym profilu facebook`owym