xii swieto kolekcjonerow04Minęła kolejna edycja Ogólnopolskiego Święta Kolekcjonerów w Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego. Tegoroczna impreza odbyła się w innym terminie niż zazwyczaj (z reguły jest to czerwiec). Wynikało to z chęci połączenia Święta z Jubileuszem 35-lecia istnienia Muzeum. Patronat honorowy nad Świętem objęła Starosta Powiatu Kutnowskiego Mirosława Gal-Grabowska oraz Burmistrz Krośniewic Julianna Barbara Herman. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz lokalnych: Rafał Jóźwiak – przewodniczący Rady Powiatu w Kutnie,  Henryk Ociepa – przewodniczący Rady Miejskiej Krośniewic oraz Tadeusz Woźniak – poseł na Sejm RP. Swoją obecnością zaszczycili również przedstawiciele Kapituły Honorowej Nagrody – Matylda Selwa, Bohdan Kowalczyk, Henryk Poselt i Marek Wójkowski.

xii swieto kolekcjonerow03xii swieto kolekcjonerow28xii swieto kolekcjonerow29

W krótkim wystąpieniu uroczystość zainaugurował Grzegorz Dębski – dyrektor Muzeum oraz Rafał Jóźwiak. Po czym rozpoczęła się najważniejsza część uroczystości – wręczenie Honorowych Nagród Hetmana Kolekcjonerów Polskich Jerzego Dunin-Borkowskiego. W tym roku Kapituła nagrody uhonorowała sześć osób: Andrzeja Kołdera – kolekcjonera zabytków kultury szlacheckiej, numizmatyka Edwarda Soczewińskiego, Edwarda Parzycha – kolekcjonera ceramiki kadyńskiej oraz mebli, Sławomira Pilarskiego – filatelistę i numizmatyka, Pawła Mieszkowicza – regionalistę płockiego i filatelistę oraz Adama Stenzela – miłośnika dawnych dworów i pałaców.

xii swieto kolekcjonerow11Bezpośrednio po rozdaniu nagród rozpoczęła się uroczystość jubileuszowa muzeum. Licznie przybyli goście gratulowali dotychczasowych osiągnięć i życzyli pomyślności w kolejnych latach. Znaleźli się wśród nich przedstawiciele zaprzyjaźnionych muzeów, jednostek oświatowych i kulturalnych: Grzegorz Skrzynecki – dyrektor Muzeum Regionalnego w Kutnie, Anna Majewska-Rau – dyrektor Muzeum w Oporowie, Robert Starzyński – dyrektor Muzeum Miasta Zgierza, Bartłomiej Wodyński – Muzeum Farmacji Apteki „Pod Łabędziem” w Bydgoszczy, Sławomir Kordaczuk – zastępca dyrektora Muzeum Regionalnego w Siedlcach, Halina Bernat – zastępca dyrektora Łódzkiego Domu Kultury, Małgorzata Przygocka – dyrektor Gminnego Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Krośniewicach, Jadwiga Jóźwiak – dyrektor Przedszkola w Krośniewicach, Anna Banasiak – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Krośniewicach, przedstawiciele organizacji kolekcjonerskich z Kielc, Krakowa, Radomska, Gorzowa Wielkopolskiego, Grudziądza, Elbląga. Oczywiście nie obyło się bez upominków oraz kwiatów. Dyrektor krośniewickiego muzeum wręczył gościom pamiątkowe kieliszki. Były również wspomnienia o twórcy muzeum Jerzym Dunin-Borkowskim.

xii swieto kolekcjonerow05 xii swieto kolekcjonerow06 xii swieto kolekcjonerow07

xii swieto kolekcjonerow08 xii swieto kolekcjonerow09 xii swieto kolekcjonerow10

Kolejnym punktem programu był pokaz multimedialny Sławomira Kordaczuka, pt. „Kolekcja szklanych negatywów Adolfa Ganiewskiego ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Siedlcach”. Jubileusz uświetnił koncert pieśni patriotycznych chóru „Speranza” z Młodzieżowego Domu Kultury w Kutnie pod Kierunkiem Cezarego Gurczyńskiego. Na zakończenie odbył się wernisaż wystawy „Drogi Polaków do Niepodległości” zorganizowanej ze zbiorów muzeum.

xii swieto kolekcjonerow35  xii swieto kolekcjonerow38

Więcej zdjęć w galerii

W organizację tegorocznego Święta włączyła się p. Julita Szczepankiewicz z Gimnazjum im. Rodziny Rembielińskich w Krośniewicach oraz sponsorzy, którym serdecznie dziękujemy i których z wdzięcznością wspominamy:

- Laureaci Honorowej Nagrody Hetmana Kolekcjonerów Polskich Jerzego Dunin-Borkowskiego

- Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Krośniewicach

- Rol - Głaz s.c. w Głaznowie